Capoeira

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Techniky

     Jedným z charakteristických aspektov capoeiry je, že namiesto série statických postojov, z ktorých sú inicializované kopy a údery (prístup bežný u väčšiny ázijských bojových umení), existuje v capoeire dynamická pohybová základňa, zvaná ginga. Samotný pojem je odvodený z portugalského gingar, čo v preklade znamená „kolísať sa zo strany na stranu“. Tento pohyb je to prvé, čo sa začiatočníci na tréningu učia, čím sa každému hráčovi od začiatku vštepuje najdôležitejšie pravidlo Capoeiry - zostať stále v pohybe. Ginga slúži jednak na zmätenie protivníka, zároveň z nej začínajú všetky útoky a únikové manévre.

     Vychádzajúc z tejto pohybovej základne sú možnosti pre capoeiristu viac menej neobmedzené. Pri poslednom pokuse, pri ktorom sa niekto pokúšal spočítať, pomenovať a kategorizovať všetky pohyby v Capoeire, dostal sa k číslo 800. Na každý útok existujú minimálne dva spôsoby obrany, proti ktorým je zase možné uplatniť štyri ďalšie útoky...

     Okrem základných pohybov, medzi ktoré patrí ginga, au(mlynské kolo) a negativa(obraný postoj blízko pri zemi), je možné techniky v capoeire rozdeliť medzi útoky a obrany, aj keď je nutné uviesť, že existuje veľké množstvo defenzívnych techník, ktoré je možné uplatniť aj ako formu útoku a naopak. Charakteristikou bojových umení, ktoré sa vyvinuli v Amerike a majú pôvod na africkom kontinente, je technika oblúkových kopov, vychádzajúcich z pohybu bokov. Tým, že capoeirista využíva gingu, je schopný nečakane zaútočiť a vložiť do svojich kopov veľkú silu. V obranných technikách je dôležité poznamenať, že v Capoeire prakticky neexistujú klasické bloky. Kvôli už spomenutom spôsobe prevedenia kopov je nelogické tieto blokovať, namiesto toho sa v Capoeire vždy vyhýba akémukoľvek útoku, pričom sa únik ihneď využíva na protiútok.

     Boj súperov je v prenesenom význame možné popísať ako diskusiu. Hra pozostáva z výzvy v podobe útoku a odpovede protiútokom. Na skúsenosti hráča zostáva, kedy toto pravidlo poruší a zaútočí dvakrát za sebou. Tým hra naberá na dynamike už len pri používaní základných techník. U skúsenejších hráčov už prakticky nie je možné rozlíšiť, kedy sa hra stáva bojom a kedy len súperi predvádzajú svoje umenie pre potešenie publika. Samotná hra sa uskutočňuje v rode, čo je kruh tvorený ostatnými hráčmi, prípadne divákmi.

                                    Capoeira


Techniky | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014